📖 Explanation
The standing wave equation is given by y(x,t)=0.5sin(45πx)cos(200πt). Comparing this to the general form y(x,t)=Asin(kx)cos(ωt), we identify the wave number k=45π rad/m and angular frequency ω=200π rad/s. The speed v of the constituent traveling waves is determined by v=kω. Substituting the values, we get v=5π/4200π=5π200π×4=160 m/s.