📖 Explanation
Given, M=20kg,R=0.2m, F=20N,ω=50rads−1 θ=6.28rad (for one revolution). We know that, Torque = Moment of inertia × Angular acceleration ⇒τ=I×α ⇒α=lτ=F×R/2MR2=MR2F[∵τ=F×R and Idisc=21MR2] ⇒α=20×(0.2)2×20=10rad/s2 In angular terms, third equation of motion, ω2=ω02+2αΔθ ⇒(50)2=(0)2+2×10×Δθ ⇒Δθ=202500 ⇒Δθ=125rad ∴ Number of revolution =θΔθ=6.28125≈20