📖 Explanation
Let t be the time taken for the two masses to collide and x5M,xM be the distance travelled by the mass 5M and M respectively. The gravitational force acting between two sphere when the distance between them ( 12R−x) where x is a variable, F=(12R−x)2GM×5M Acceleration of mass M,aM=(12R−x)2G×5M Acceleration of mass 5M,a5M=(12R−x)2GM For mass 5M u=0,S=x5M,t=t,a=a5M S=ut+21at2 ∴x5M=21a5Mt2.....(i) For mass M u=0,s=xM,t=t,a=aM ∴s=ut+21at2⇒ xM=21aMt2....(ii) Dividing (ii) by (iii) xMx5M=21aMt221a5Mt2 =aMa5M=51 ∴5x5M=xM.......(iii) From the figure,x5M+xM=12R−2R−R=9R......(iv)From (iii) and (iv) 5xM+xM=9R ∴6xM=45R ∴xM=645R=7.5R So two sphere collide when the sphere of mass M covered the distance of 7.5R.