📖 Explanation
Let the voltage at the non-inverting terminal of the opamp be Va volts and the voltage at inverting terminal be Vb volts. At t=0+ switch is open Vo=5V and Vb=−10V ∴Va=100k+10kVo×10k=1150volts As t→∞,Vb→10V Vb=Vf+(Vi−Vf)e−t/RC....(i) Putiing , Vb=1150att=T1 Vi=−10VandVf=10V in eq.(i) We get, T1=12.98μsec ∴ At t=12.98μsec,Vo changes from 5V to -5V.